Пятница, 17.05.2024, 14:38
Приветствую Вас, Гость | RSS
Наш опрос
Оцените мой сайт
Всего ответов: 30
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Форма входа
Главная » Статьи » Изданные в научной периодике

РІВЕНЬ КУЛЬТУРИ МАЙБУТНІХ МЕДИЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ ПІД ВПЛИВОМ ПОЛІТИЧНОЇ ДИСГАРМОНІЇ, ЩО СТВОРИЛАСЯ В УКРАЇНСЬКОМУ СУСПІЛЬСТВІ

РІВЕНЬ КУЛЬТУРИ МАЙБУТНІХ МЕДИЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ ПІД ВПЛИВОМ ПОЛІТИЧНОЇ ДИСГАРМОНІЇ, ЩО СТВОРИЛАСЯ В УКРАЇНСЬКОМУ СУСПІЛЬСТВІ

 

Пронін Сергій Валерійович,

викладач ЦМК гуманітарної та

соціально-економічної підготовки ЛМУ

 

В процесі розбудови правової держави необхідною умовою вільного, гідного існування громадського суспільства є формування як загальної так й політичної культури громадян. Велика кількість системних досліджень політичної дисгармонії в українському суспільстві дає можливість скласти уявлення про причини політичного та правового нігілізму, який зростає перш за все в молодіжному середовищі. Однак не достатньо уваги, на нашу думку,  приділяється  виявленню взаємозалежності рівня культури й політичної дисгармонії в суспільстві.

З ціллю вияснення цієї взаємозалежності й здійснення пошуку диспозицій на поліпшення ситуації й було проведено комплексне соціологічне дослідження.

У даному дослідженні автор намагається дослідити можливі шляхи вирішення такої актуальної для Української держави проблемної ситуації, якою є занепад рівня політичної освіченості молоді під впливом політичної дисгармонії, що створилася в нашому суспільстві, і його відображення на рівні молодіжної культури майбутніх медичних працівників.

Метою даного дослідження є визначення рівня культури майбутніх медичних працівників на прикладі студентів Луганського медичного училища.

У задачі даного дослідження входить:

а) Довести актуальність проблемної ситуації.

б) Проаналізувати політичну ситуацію в Україні на даний момент і її вплив на молодь.

в) Установити залежність показника сучасної молодіжної культури стосовно загального рівня політичної освіченості молоді.

Треба наголосити, що багато соціогуманітарних наук досліджують дуже різноманітний феномен, яким є політика.

Надзвичайно важливою категорією соціології політики є молодь.

З одного боку ми бачимо яскравих політичних лідерів, талановитих вождів держави, що піклуються за інтереси і потреби народу. З другого — нескінченні двобої політичних партій, інтриги, політичні ігри, зневагу моральними нормами заради оволодіння владою. А ще існує безліч організацій і установ, де кожен чиновник претендує на право керувати людьми. Усі ці неоднозначні судження свідчать про складність і різнобічність такого соціального явища, як політика.

У даний момент у політичному житті України склався кризовий стан політичних відносин. Нерозвиненість і незрілість багатопартійної системи, відсутність довіри до політичних структур, лідерів зводить довіру населення до мінімуму. Спостерігається відносне зменшення прихильників незалежності України (особливо в Криму), зниження політичної активності молоді.

Останнє порозумівається тим, що формування громадянина нині (тобто політична соціалізація) відбувається одночасно зі становленням нових соціальних відносин, що у корені відрізняються від соціального формування і становлення

особистості в стабільному суспільстві. Раніше існуючі моделі поведінки молоді стали непридатними у швидко мінливих реаліях нашого життя, а нові — практично відсутні, тому що ще не сформувався сам механізм соціалізації молоді в цілому.

Непридатність старих моделей соціалізації обумовлена тим, що вони жадали від особистості насамперед виконавської позиції, розглядали молодь як об'єкт виховного, ідеологічного, політичного впливу з боку держави і комуністичної партії, а не як самостійний суб'єкт соціально-політичних процесів.

Зараз для молоді в Україні відкривається, здавалося б, усе більше можливостей для самореалізації, вибору власного шляху в житті. Але одночасно ускладнюються умови для такої самореалізації при зростанні молодіжного безробіття, складностей у знаходженні якісної освіти (тому що найчастіше якісна освіта переважно платна, а тому і недоступна для багатьох представників молоді). Простежується майже повна відсутність соціального захисту і т.п.

Відбувається закономірний процес «омолоджування» проституції, наркоманії, злочинності, представників тіньової економіки. На противагу цьому поки ще не задіяні канали залучення молоді до розвитку держави.

Ще одна парадоксальна ситуація в Україні полягає в тому, що абсолютна більшість молодих людей (близько 80%) підтримують дії, спрямовані на побудову незалежної самостійної української держави, але свою власну реальну участь у процесах становлення держави вважають незначною. Отже, спостерігається наявність значного розриву між ціннісними орієнтаціями молоді в політиці і її реальному внеску і конструктивній участі в процесах становлення держави.

Серед домінуючих тенденцій соціально-політичного розвитку молодого покоління в Україні варто виділити зростаючу деполітизацію і департизацію молоді, зміни в ідеологічних орієнтаціях і політичних симпатіях молоді. Через це зростає підтримка молоддю радикальних економічних реформ, хоча більшість працюючої молоді задіяна в приватному чи тіньовому бізнесі, що робить життя молоді більш приватним (відсторонення її від життя суспільства і перенесення інтересів у

сферу приватного життя: заробляння грошей, сімейні відносини, спілкування з ровесниками, інтимне життя і т.п.).

У свою чергу політика тісно зв'язана з такими сферами життя суспільства як культура й економіка. Тому зупинимося докладніше на деяких аспектах цього взаємозв'язку. Аналізуючи роль традицій культури в соціологічному аналізі політичних відносин, можна виділити такі принципові положення:

• політика є частиною культури. Остільки в політичній діяльності виявляються визначені цінності і визначені закріплені зразки поведінки, ми зможемо зрозуміти інтереси і сили, що існують нині, лише з огляду на модифікований вплив минулого. Влада, як центральне явище світу політики, може одночасно розглядатися і як частина світу культури, тому що погляд на політику крізь призму культури допомагає краще зрозуміти, яка влада, якою мірою і для кого вона є цінністю, а також співвідношення між різними цінностями.

• відмінність культур народів світу дає можливість зрозуміти, чому в ньому існують різні політичні системи, чому деякі політичні системи, що ефективно діють в одній країні, не відпрацьовують в іншій, чому ті самі політичні ідеї мають успіх в одних країнах і зазнають поразки в інших.

• зміни в політичних відносинах впливають на риси національного характеру і, навпаки, національний  характер того чи іншого народу відчутно впливає на хід політичних процесів, політичну поведінку людей і політичний устрій.

Соціал-демократична Партія України (Об'єднана) -СДПУ(О) для якісного визначення політичної освіченості юнаків і дівчат Луганського медичного училища була узята з наступних уявлень. Відомо, що СДПУ(О) за даними останніх опитувань займає одне з лідируючих місць за багатьма критеріями. Крім цього вона активно займається поширенням агітаційної літератури, що дає можливість простежити її читаність молоддю. Також сама назва партії відбиває її політичну ідеологію, що може бути відома молоді по ряду західноєвропейських країн.

Для визначення рівня політичної освіченості майбутніх медичних працівників автором була виділена така соціологічна спільність як студенти 1-го курсу Луганського медичного

училища. Це пояснюється тим, що студенти 1-го курсу являють собою групу молоді, у якої ще в досить малому ступені сформувалися політичні ідеали, що зменшує погрішність при підрахунку й обґрунтуванні результатів.

Для проведення дослідження  обраний  метод  анкетування. Було опитано 110 студентів 1-го курсу Луганського медичного училища. Після цього отримані дані були піддані систематизації, підрахунку й інтерпретації.

З загальної кількості вірних відповідей (1100) студентами були відзначені – 624, що склало 56,73% (Анкета та ключ додаються).

Після порівняння зі шкалою можна зробити наступні висновки:

Рівень політичної освіченості студентів Луганського медичного училища, беручи в розрахунок складну політичну обстановку в Україні, можна вважати прийнятним (задовільним).

Отже, усе більш значимим фактором процесів структуризації суспільства з виділенням визначених груп і прошарків виступає молодь. Десятиліттями відсторонена від активної участі в політичних процесах і прийняття політичних рішень, нині вона, нехай і поволі, але все-таки починає відчувати смак не до пасивної, а дійсної політичної діяльності, у якій буде виступати рівноправним політичним суб'єктом. І хоча цей процес ще не набув достатньої сили, але тенденція вже починає просліджуватися. При різкій політичній поляризації дорослого населення, молоде покоління може стати вагомим підґрунтям у посиленні впливу центристських партій і формуванні дійсно вагомого центра в політичному спектрі країни, що, у свою чергу, зобов'язано сприяти посиленню політичної стабільності в майбутньому.

Поразки багатьох реформаторів стануть зрозумілими, якщо осягти, що вони не враховували взаємозалежності рис національного характеру й особливостей порядку, що вони мали намір створити. Тому нині, якщо в Україні відбуваються процеси державотворення і наповняється реальним змістом поняття суверенності, варто задуматися над приведенням

організаційних форм політичного життя у відповідність до національного характеру свого народу в його кращих рисах.

Для більш успішної політичної соціалізації в нестабільних умовах, що панують у політиці України, автор пропонує звернути свої погляди на родину, основною функцією якої є всебічний розвиток особистості.

Інструктаж членів родини за місцем проживання, у дитячих кімнатах, в агіткутках і т.д. дає змогу забезпечити підвищення рівня внутрішньосімейної культури шляхом невисоких витрат бюджету держави.

Політичну соціалізацію потрібно починати в родині і прагнути перетворити її в складову частину загального процесу виховання. Батьки і старші члени родини зобов'язані передавати дитині не тільки визначені політичні погляди, але і зразки політичної поведінки, від них дитина вперше повинна одержати перші приклади участі чи відхилення від участі в політичному житті, перші емоційні і раціональні оцінки. Отже, вже в родині повинна відбуватися кристалізація основних рис майбутньої політичної поведінки  індивіда.

 

АНКЕТА

Будьте ласкаві, уважно прочитайте і заповните дану анкету. Її метою є визначення якості знань студентів щодо політики соціал-демократизму. Дана анкета є анонімною.

Намагайтеся відповідати тільки після того, як повною мірою зрозуміли зміст судження.

Вам необхідно поставити галочку в квадраті, напроти судження, який, як Вам здається, властивий політиці соціал-демократизму (соціал-демократів).

Категория: Изданные в научной периодике | Добавил: shvon (10.04.2011)
Просмотров: 838 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Поиск
ЗАРАБОТОК
Социальные сети
Я в YouTube
Я в YouTube Я ВКонтакте